Vabaflow TOP 40 laulu: 2019


On tore tagasi vaadata aastale, mil tehti rohkem kodumaist räppmuusikat kui kunagi varem.


Mõni disclaimer, enne kui asja kallale asume: fookuses on kodukeelne hiphop, mistõttu jäävad TOP 40 ukse taha inglise keelset räppmuusikat ja r&b'd viljelevad Asena, Yasmyn ja Mick Moon. Ka žanriliselt raskesti määratletavad lood, nagu An-Marleni "Orange Sky" ja okeiokei "Helistab" on shout-out'i väärt, kuid paraku siia nimistusse ei mahu.


40. DEW8 - Ära Unusta Hingata


Vabaflow TOP 40 avab minoorne sissejuhatus postapokalüptikasse, kuhu me DEW8 silmis tahes-tahtmata teel oleme. Seniks kuni sõit veel kestab, vaadakem ümberringi ja ärgem unustagem hingata - äkki veab.


DEW8 albumi "Ke'leti jaht" arvustust loe siit.

39. Sip€lga 14 - Tipsudieet


Trap-räpparite antihümn kesk täiskäigul träppivat albumit. "Tipsudieet" pole pelgalt raadiosõbralik kõrvapai, vaid monumentaalne hetk kogu Eesti uuekooliräpis - "Traplaifi" avasingel lõi pretsedendi, et ka Soundcloudi kutid võivad jõuda suurte plaadilepingute ja peavoolu tõsiseltvõetavuseni.

38. Marp$ - Tibulinnu (ft. Clicherik)


Aasta guilty pleasure laul. Kõik.


P.S. Siin on paar aasta cringe'imat rida ja pool "Klounide" kriitikast pädeb ka siin. Aga c'mon, sa ei tulnud kordagi selle laulu juurde tagasi? Produ pole tippklass? Refrään pole meeletult catchy? Kui vastasid mõnele neist küsimusest ei, siis ära muretse - siin tabelis on Beebilõusta ja Bad Arti lugusid ka.

37. Robert Lõvi - Külm


Robert Lõvi hääles on teatud eepilisus, mis tema juttudel lihtsamini hinge aitab pugeda. "Külm" on Lõvi tänavuse albumi meeldejäävamaid lugusid ja markantne näide kodukeele alahinnatud kujundirikkusest.


Robert Lõvi albumi "Ainult udu" arvustust loe siit.

36. Bad Art - Raamid (ft. Beebilõust)


Ehe ja tume, lapsepõlve raskustest ja elutee keerdkäikudest kõnelev räpp - olgugi, et üks hiphopkultuuri alustalasid - on heaoluriigiks pürgival Eestimaal pigem erand kui reegel. Kui aga sarnaseid pilte maalivad Bad Arti ja Beebilõusta masti mehed, siis tihka sa selles kahelda. Realistlik vaade raamiväliste inimteede kulgemisele.

35. Robert Lõvi - Maailma Naba (ft. Beebilõust)


Järjekordne Beebilõusta feature, kus ta flow instrumentaali pakutud raamistikku täies ulatuses ära kasutab ja igat biiti perfektselt tabab. Lihtne ja mõjus trap-banger, mis 0-100 skaalal pigem tipmisesse otsa kruvib.


Robert Lõvi albumi "Ainult udu" arvustust loe siit.

34. Villemdrillem - MT


Värk on see, et tuntud laulusõnade ümbertöötlemine refräänis lihtsalt töötab. Kui nublu on laenanud teiste seas ka Ummamuudult - st jätnud õhku šansi, et vähemalt keegigi publikus inspiratsiooniallikat ei tuvasta - läheb Villemdrillem eesti lastesalmide Püha Graali kallale ja annab küpse pöörde "Kes aias" ridadele. Ja kui see juba kummitama ei jäänud, siis järgnev malbe bridge kohe kindlasti.

33. Manipulated Mindz - Läbi Langevate Lehtede (ft. Põhjamaade Hirm)


"Walterist sai Hennessy" peab kindlasti olema üks aasta naljakamaid flex'e ja näide, et tänavalikke uhkeldamisvõtteid saab ka kohalike viidetega hästi kõlama panna. Korralik rajoonikas, mis sel aastal ühegi truehead'i pleilistist puudu polnud. Ja kuidas saakski mõni hiphopi edetabel olla Põhjamaade Hirmuta?

32. Bad Art - Nostalgia


Bad Arti unikaalne tämber on müügiartikkel omaette, mis õige (enamasti tugeva, grimey) biidi abil ainult võimenduda saab. "Nostalgia" on konkreetne ja hard-hitting, kriminaalse tänavaräpi aasta parimate plaatide hulka kuuluva "Pealiku" üks kõrghetki.

31. Sammalhabe - Lõõm


Kohati ma lihtsalt ei saa aru, millest Sammalhabe räägib. Aga see on okei. Minu poolest olgu see tubakas kasvõi "nagu toakass", kuniks imeline instrumentatsioon mu koha- ja ajataju kaotab. Õhus on kanepisuits ja loomeinimese hajus mõttelõng.

30. Pluuto - SOS (ft. nublu, Reket)


Lineup nagu 2017 Golden State Warriors. Hetk, mil refrääni haripunkt sõna "reeded" peal taustal hargneva trummibuketiga kohtub ajaks kiduramalgi mehel puusa nõksuma. Ootusi-lootusi arvestades kaugeltki mitte perfektne, kuid igati nauditav avastusretk r&b-sugemetega hiphopi valdkonnas.


"SOS'i" täismahus arvustust loe siit.

29. POI$T€KOOR - Jaanuarilaps


Seda asja kuulata ainult täisvolüümil! Puhas hype, aus ja räpane; kusjuures mõne päris terava riimiga, mida üldjuhul sellises stiilis üllitistelt ei ootakski. Soundcloudi roll hiphopi kasvulavana ei näi raugevat.


"Jaanuarilapse" täismahus arvustust loe siit.

28. Clicherik & Mäx - Ära Tuusa (ft. Reket)


Midagi GTA San Andrease raadiolainetelt otse külma Eesti talve. Kui "Hängi" suurimad hitid piilusid peamiselt klubilavade poole, siis "Ära Tuusa" võtab ette otsesema tee Vabaflow südamesse ning loob miskit, mida südasuvises Pärnus Sunset Lounge'is kuulata tahaks; featuring mingi lahjemat sorti alkohoolne rüübe ja Reket, muidugi.


Clicheriku & Mäxi albumi "Häng" arvustust loe siit.

27. Sip€lga 14 - Traplaif


Lihtsuses, päriselt ka, peitub võlu. "Mul on lihtsalt olla liiga nice," võtab räppar kokku põhjuse, miks ta väga aldis oma enesehävituslikke teguviise muutma pole. Uuekooli räpparite nooruslik pohhuism on niigi nakatav, kuid Sipelga terane eneseteadlikus on miski, mis ta teiste uute tulijate keskelt selgelt esile tõstab.

26. Pluuto - Mesimagus (ft. nublu)


Just selliste laulude tõttu sai Pluutost sel aastal midagi rohkemat, kui see-mõtetes-kutt. Hitt-hiti, suur koostöö suure koostöö järel sai selgeks, et autotune'i-lembene noormees tõusis Eesti muusikaladviku tippu selleks, et sinna jääda. Aasta üks tsiteeritavamaid refrääne on selline kõrvauss, et ma oleks peaaegu mainimata jätnud, et Pluuto seal "märg nagu vesi" ütles.

25. Toe Tag - Deja Vu (remix)

(ft. Reket, Cool D, 5Miinust, Põhjamaade Hirm, Starboy Bob, Beebilõust, Suur Papa)

Ümbertöötlustega võib nii mõndagi valesti minna: kas võõrandutakse originaalist liialt või vastupidi, tehakse sama laul teist korda uuesti. Deja Vu uusversioon jääb oma liistudele vägagi truuks, kuid seda taotlusliku austusavalduse, mitte laiskusena. Ülla eesmärgiga ettevõtmine, mille läbi kohaliku skeene väiksus armsa positiivina paistab. Sissejuhatus “Kui teil on tunne, et te olete seda lugu enne kuulnud, siis see tunne on õige,” tabas seal kuidagi eriti hästi. Mälestades Toe Tagi ja õnnitledes Genkat, südamlikult.

24. 5Miinust - Tsirkus (ft. Pluuto, nublu)


12 kuud on pikk aeg ja inimeste mälu pole täiuslik, mistõttu võivad aasta esimese poole laulud edetabelites tihti ebaeelise saada. 5Miinust pole aga kaader, kes end liiga lihtsalt unustada laseks. "Tsirkus" oli rämmarräpi võidukäigu jätk, nublu karjääri üks hiilgavamaid salme ja esimene suur co-sign ühele kindlale Muhumaa noormehele.

23. Reket - Sa Tead Kust Mind Leida


Kolme feature'i järel on "Sa tead kust mind leida" esimene, kuid kindlasti mitte viimane soolopala, millega Reket Vabaflow TOP'is esindatud on. Trademark jutustav-laulva delivery abil puurib Tom enda ja oma partneri hinge, sealjuures terve potensiaalse spin-off albumi jagu teemasid puudutades. Täiskasvanulik melodraama, kus pole kohta kehvadele reisikaaslastele.


Reketi albumi "Kulutuli" arvustust loe siit.22. Küberrünnak & Karmo - Lämmi


Teemakäsitluste poolest Eesti räpi vaieldamatult unikaalseim (ja veidraim?) punt peab kinni oma üks-suvehitt-üle-aasta-tempost ja tabab taaskord täielikult naelapea pihta. 2015 ja "Lada", 2017 ja "Maalt", 2019 ja "Lämmi". Nõnda armsalt süütukesed salmid vendade Kübede käriseva bassi esituses on küll kentsakas kontrast, aga veatut flow'd ja meeletult kaasahaaravat refrääni see ei määri. Midagi otse jaanipäeva-playlist'i.

21. nublu - Rotterdam


Eesti meedia, kogu oma võhiklikkuse juures, võiks ometi lõpetada selle "mõminaräppar nublu" narratiivi ja öelda mulle, mitu "päris" räpparit sai sel aastal maha tugevama salmiga, kui seda on "Rotterdami" teine? Korralik klubihiti mõõtmetes kaigas siia tabeli keskele, milles Eesti peomuusika kuningas Midase - Jozelsi - roll kindlasti väike polnud.


P.S. See cheeky "öölapse" referents ei jäänud märkamata!

20. Manipulated Mindz - Tasub Meelde Jätta


Otto Suits on üks alahinnatumaid mehi Eesti hiphopis, hands down. Esimese salmi tekitatud külmavärinaid sekundeerib loo sume voolavus ja nagla hook. Manipulated Mindz teeb kindlaks, et vanakool elab Eestis edasi. Õismäe, stand up!

19. Sammalhabe - Südamerahu


Nii kummaline, kui kogu "Südamerahu" album ka kohati poleks, on selle nimilugu musternäide Sammalhabemest oma kõige paremas mahlas. Selline kõlab muusika siis, kui tema loojat ei paista väga huvitavat kuulsus ja kogu muusikamaastiku karussell. Tõestus underground'i võimekusest luua refrääne, mille meloodiale erinevad filmi- või reklaamisepad tormi jooksma peaks.

18. Pluuto - Minu Mure


Nooruslik popräpp saab hiphopkommuunides tihti asjakohatu viha osaliseks. Tõesti, sarnast stiili viljeledes on corny ja mitte-corny, edsheeranlikult valemipõhise laulukirjutamise ja tõelise artistlikuse vahel maru õrn piir, kuid Pluuto purjetab neist ohtudest tõhusa ja suurepäraselt teostatud, energiast pakatava "Minu murega" rahulikult mööda. Nõnda kõrge koha Vabaflow TOP'is võlgneb pala aga suuresti muljetavaldavale 5-silbilisele riimiskeemile, mis paljud vabariigi parimad spit'ijadki häbisse jätaks.

17. Väike PD - B2KKAR (ft. Grinks, DEW8)


Kui paralleeluniversumid eksisteerivad, siis we sure got the best one. Me elame ajal, mil üks põhikooli poiss, kõige eakohasema artistinimega ever, võib tervet kultuuri nii osavalt parodeerida, et saavutab seal omaksvõetuse nii fännide kui legendide poolt. Legendaarne Recordsi artistina ujub Väike PD nüüd suurte kalade seltsis ja kui midagi B2KKARist järeldada võib, siis pole vesi nooruki jaoks veel liiga sügavaks läinud. B2KKAR on aasta uskumatuima storyline'i paslikult põnev kulminatsioon (suurepärase Grinksi feature'iga). Electrifying stuff.

16. Beebilõust - Jäämäetipp


Kui harva võib leida enam hingestatud ridu, kui seda on Beebilõusta omad. Vihane ja agressiivne on kirjeldused, mille kuulmisest Elbingul juba aastaid vast siiber ees on, aga vaid nii on adekvaatseim kokku võtta "Jäämäetipu" kvaliteedid. Aus ja ennastsalgav, samuti.

15. DEW8 - Ainult Miinused (ft. Põhjamaade Hirm, Genka)


"Sa tead, et Genka värss tuleb hea, kui ta r-tähti põristama ja piinliku nüridusega - soomlase kombel - kaashäälikuid välja hääldama asub, kuid albumi parim salm kuulub vaieldamatult Põhjamaade Hirmule," kirjutasin novembrikuus "Ke'leti jahti" arvustades. Jään oma arvamuse juurde ja ülendaks need kaks kogu aasta mõnede nauditavamate hulka (mis ei tähenda sugugi, et Dewey ise varju oleks jäänud), sealjuures DEW8't oma räpialase mitmekülgsuse eest kiites. Suurepärase albumi žanriliselt puhtatõuliseim lugu on ühtlasi ka selle üks tugevamaid.


DEW8 albumi "Ke'leti jaht" arvustust loe siit.

14. EiK - Tinnitus


Eik ei ütle suuri ja keerulisi sõnu, lihtsalt, et öelda suuri ja keerulisi sõnu. Chalice’iliku hipstermussi keskelt võiks huvitavaid vaatlusi ja endaga resoneeruvaid elutõdesi leida igaüks, kes eal kahelnud, loonud või armastanud on. Ja “Tinnitusest” igaüks, kel elumüra vahel üle jõu käib. Unikaalne teemakäsitlus ja tähtis pilguheit 21. sajandi suurele murele kutilt, kes ise selle keskel kasvanud.

13. Robert Lõvi - Ainult Udu


Kuskil ei tule Robert Lõvi jutuvestja omadused paremini esile, kui tema debüütalbumi nimiloos. Ilmekate kõnekujundite ja metafooride keskelt vaatab vastu laul, mis oma sumeda meloodia taustal mõjub perfektse sissejuhatusena Lõvi karakterisse ja luulelisse räpistiili.


Robert Lõvi albumi "Ainult udu" arvustust loe siit.

12. Reket - Rajaleidja


Väike vein, Lil Wayne ja puhtad linad type-beat. Taustal hoogu koguv süntekas aina kruvib ja kruvib, et Reket siidisel häälel sinna kõike kõige sensuaalsemat peale puistata saaks. "Rajaleidja" tõestab veelkord, et Reketi diskograafias ei tasu teemanteid otsida vaid singlitest.


Reketi albumi "Kulutuli" arvustust loe siit.

11. 5Miinust - Aluspükse (ft. nublu)


Aasta üks populaarsemaid singleid eriti tutvustamist ei vaja, nagu ka seda esitav karismaatiline sats. Võtta üks pealtnäha kummaline, vägagi spetsiifiline teema ja täielikult selle raames sarnane smash hit luua on üdini Võsu patriootide käekiri; muuseas, shout-out Pluutole laulu vingeima rea kirjutamise eest! Kõiksuguste produktsioonielementide absoluutne Eesti tippsaavutus on esimene, mis Vabaflow TOP 10 ukse taha jääb.

10. Manna - sind leida


Manna suvine EP "Album" tsementeeris värvika neiu koha ühe aasta võimsama uustulija ning tõelise r&b tulevikulootusena, "sind leida" selle säravaimaks hetkeks. Õrnalt kõhe süntekamotiiv loob Mannale sobiva põhja demonstreerimaks, et imetabaselt vibey, uneleva stiiliga artisti taga on ka imetlusväärt vokalist.

9. Reket - Kas See Tundub OK? (ft. Avoid Dave)


"Rajaleidja" kõrval teine üritus Reketi poolt panna "Kulutuli" sobima südaöiseks kuulamiseks. Kuigi mõlemad kukkusid oivaliselt välja, mõjub "Kas see tundub OKi" sügavam, mitmetahulisem sound veelgi terviklikumana, põhjalikult läbimõelduna. Õigustatult "Kulutule" fan favourite'iks kerkinud pala, millest võiks loodetavasti alata Avoid Dave'i tähelend Eesti hiphopi go-to feature-artistina.


Reketi albumi "Kulutuli" arvustust loe siit.

8. Reket - Hetked


Reket-Reketi järel on, spoiler alert, suuresti Vabaflow esikümne läbiv motiiv, nii prantsatab kaheksandale kohale räppari värske kauamängiva kõige chill'im laul. "Hetked" ei anna alust mitte ühegi detaili üle nokkida ning võiks oma osava sõnamängu ja metafoorikülluses lebada iga öö väljaprindituna noorte räpihakatiste padja all. Game, set, match!


"Hetkete" täismahus arvustust loe siit.

7. Maxtract - Katamaraanid


Me kõik teadsime, et Maxtract on selliseks singliks võimeline - küsimus oli, kas ebaühtlaste intervallidega muusikat avaldav räpilaulik selleks piisavalt motivatsiooni ja keskendumisvõimet koguda suudab. Vastus, aasta nauditavaima ballaadi näol, on teie ees. Karjääri kindel tipphetk mehele, kes heal päeval kodukamara Nate Doggi eest on.

6. DEW8 - Ke'leti Jaht (ft. leet)


Eesti hiphopskeene pole kunagi olnud nii kirev kui täna, ometi tundub "Ke'leti jahi" valguses kõik ülejäänu sekundiks nagu toatäis sumbunud õhku. Vapustav produktsioon loob samanimelise albumi tumedale psycho olustikule perfektse intro ning meeste lüürika annab kätte esimese niidiotsa maailmapildist, mida DEW8 järgneva 11 pala jooksul avardama asub. Nii segane, nii meisterlik - imeliselt kontrollitud kaos.


DEW8 albumi "Ke'leti jaht" arvustust loe siit.

5. 372kaspar & Lone Betro - Vöörad (ft. Beebilõust, nublu)


This shit slaps. Hard. Siin pole palju rääkida, ausalt. Eesti kõrgema ešeloni koostööst sai põhjusega Vabaflow ajaloo esimene 10/10 arvustus.


"Vööraste" veidi üksikasjalikumat, täismahus arvustust loe siit.

4. Reket - Ma Kuulsin Seda Läbi Viinamarjaväädi


"Ma kuulsin seda läbi viinamarjaväädi" on mitmes mõttes "Köieveo" õigusjärglane - kriitikute suunas tuld pritsiv, Reketi karjääri ja mõttemaailma hetkeolukorda kirjeldav noore produtsendi fantastilisele biidile kirjutatud proosa, mõlemad oma vastavate albumite suurimad hitid. Reket on aastatega ehitanud piisavalt ustava fännibaasi, et vast need "iseendalt iseendale" mõtted suhestuvadki kuulajatega nüüdseks kõige paremini. Muidugi tuleb abiks, kui need mõtted on kirjutatud vaieldamatult imelise trap-banger'i takti.


Reketi albumi "Kulutuli" arvustust loe siit.

3. Reket - Aegluubis (ft. Manna)


Sekundiks aeg peatada, välja zoomida ja elus vaatlev roll võtta on oskus, mille tihedamaks rakendamiseks kulub ära iga tänuväärt tõuge. Pilvedel lendlevalt pehme kõla ja madalate 808'ide sümbioosis annavad Reket ja Manna meile just selle - ajendi hetkes elamiseks, nautlemiseks. Aasta üheks polariseerivamaks momendiks osutunud Manna salm on eeskujulik näide, kuidas mõminaräppi õigesti teha!


Reketi albumi "Kulutuli" arvustust loe siit.

2. Suur Papa - Vikati Gäng


Kärsitu trummijada, kiskjalik delivery ja südamemonitori sample (sic!) loovad kokku verdtarretava singli, mille ülevoolav energia ärataks surnudki. Papa algusaastate I-don't-give-a-fuck mentaliteet on siin 100 protsendiliselt eesrinnas, nagu ka "Ära rääma" ja "Zonda" kanti flow'd, mille sarnastele Papal Eestis vastast pole. Võimsalt intensiivne laul, mida sa kas vihkad või armastad. Olen pigem viimase küüsis.

1. Nublu - für Oksana (ft. gameboy tetris)


Kes oleks osanud arvata, et integratsioonipoliitikat nii lõbusalt ajada saab. Kirjeldamaks, millise mängleva kerglusega, igasuguse valehäbita kaks keelt ja kultuuri kokku toodi, jääb emakeeles omadussõnu vajaka.

“für Oksana” paigutub nende lugude hulka, mille järgi kindlat ajastut mäletatakse; mille mõjule aastate pärastki tagasi vaadatakse. Eesti räpi, pagan, MUUSIKA ajaloo suurimaid palu, igasuguse liialduseta. 21. sajandi seni suurim laine on hiphop, selle meteoorilise tõusu kohalik kaanepoiss on nublu. “Für Oksana” on tema magnum opus.
Vabaflow TOP 40

2019

©2019 by vabaflow. vabaflow@gmail.com