Leis - Sööme Hästi


Valentinipäeva pohmaka special: lase teismelisel kutil endale 11 minutit järjest nilbusi kõrva sosistada ja üllatu, kui mõni neist sulle kummitama jääb. “Sööme Hästi” on täiesti rahuldav pleilistitäiendus kõigile, keda õrnalt pehmolik uue laine räpp automaatselt verest välja ei löö.


Kuigi Leisil on Eesti räpimängus veel pikk tee minna (teda guugeldades on esimesed vasted kirjanik Jaan Leis ja maalikunstnik Malle Leis), pole “Sööme Hästi” näol tegemist tema esimese kogumikuga - eelmise aasta “Grazy World” mixtape oli üks esimesi, mis Vabaflow aasta albumite TOP 10 ukse taha jäi. Kuigi vastvalminud EP ei unusta oma eellase probleeme täielikult, on ta suur samm edasi pea igast küljest.


Tütarlaste (ja nendega kaasnevate mõtete) kirjeldamise kohalt on kogu Eesti uuskool nagu ühe puuga löödud, mistõttu on tore näha Leisi eemaldumas villemdrillemlikust arusaamast, et omadussõnade “hea”, “halb, “ilus” ja “paha” kasutusest piisab loo jutustamiseks.* “Sööme Hästi” peale on laiali jaotatud käputäis ümber nurga lähenemisi ja siiralt väga sujuvat kirjutamist (“Kaardid Liiguvad” refrään ja terve “Omades”), millele külaliste teravad read ainult vunki lisavad (Pluuto “veres voolab vene nagu Volga” ja Godjako “ta kiisu nurrub nagu ja(a)guar”). Mõni vasturääkivus siia-sinna, aga tõsist vingumisruumi jätab Leis vaid lohiseva intonatsiooni osas, mis võib vähemalt osaliselt tuleneda ka mix&masteri puudulikkusest.


Biidivalik on Leisil tugevam, kui kunagi varem (kirsiks tordil “Läheb Kuidas Läheb” beatswitch). Meloodiad samuti - ükski refrään pole ennast kordav joru, ja kui miski tüütabki ära, on see Leisi lauluhääl, mis kindlates registrites soovida jätab. “Intro” on suur-suur (väga fucking kummaline** ja EP kontekstis täiesti seosetu) tõrvatilk meepotis, mis Eesti Soundcloudi aasta üpris meeldivalt lahti lööb. Leisi stiil kõigub väga hapra aia peal, kus ühel pool ebaatraktiivne eboy-teema, teisel trendikas fuckboy-räpp. Põgusa nelja loo jooksul suudab Jõgeva kutt end peamiselt viimase territooriumil hoida.6.5/10

*Mõtteharjutus lihtsakoeliste omadussõnade ja iseenesestmõistetavate kirjelduste teemal: kuidas maalida pilti olukorrast, kus tüdrukul on nii ilus keha, et tahaks temaga jubedalt tantsima minna? Võib-olla midagi reketlikku - pöörlev puus või nii. Või midagi Taukari kahesajast sarnasel teemal kirjutatud metafoorist. Aga palun mitte … “tantsima kutsub ilus keha” (“Diva”).


**Olen nõus palju raha vahele panema, et Leis oli lihtsalt sattunud kuulama mõnda Kanye sarnastest jauramistest.


©2019 by vabaflow. vabaflow@gmail.com