Clicherik & Mäx - Mis siisVeidi aja eest Woldi tellimisegagi raskustes olnud poiste jaoks on rahamured minevik ja telefon ärikõnedest punane. Kiirelt tulnud edu tsementeerimise suunas astub “Mis siis” ühe sammu tagasi ja kaks edasi.


Clicheriku ja Mäxi tõus Eesti muusikaredelil on olnud väle. Soundcloudi taustaga duo legitimiseerimisele Eesti mainstream’is andis kõva tõuke Raadio 2 räpivõistlus “Sina ka”, mille nende läbimurdehitt “Madalal” kinni pani*. Tolle loo näol on endiselt tegemist ühe silmapaistvamaga, mis Eesti Soundcloudi avarustest ilmale on toodud ning kõigest üks aasta ja üks päev peale antud konkursi tulemuste avalikustamist esitlevad Clicherik & Mäx ahjusooja debüütalbumit “Häng”. Müts maha.


“Mis siis” on segu kõigest, mis Clicheriku ja Mäxi seni põnevaks on teinud. Nende biidivalik on alati olnud huvitav ja värske, kuid ei iial varem nii julge, kui siin. DJ Critikali käe all valminud lugu üllatab kümnendite taguste disco-pop süntekanootide ja tõeliste glämm-nostalgia võngetega. Instrumentaali säravaima osa peale on laotud lihtne ja meeldejääv hook, mis sarnaselt värssidele läbi mõnusa huumoriprisma kõlab. Kutid võivad spit’ida kuitahes ülbe riimi, kuid nende isikupära paneb su ikka neile kaasa elama. Mäx on üks naljakamaid persoone Eesti hiphopi skeenel ja Clicherik on nii pagana likeable, et ta suutis durag’i kandmise lahedaks teha! Eestis!


Siin lasub ka noormeeste probleem - eriti just sotsiaalmeedia ajastul on lihtne fännata artisti loomingu asemel inimest artisti taga. Endale sümpaatse kuvandi loonud muusikutel on seejärel kerge ainuüksi selle peal liugu lasta, jättes tahaplaanile muusikasse panustamise ja artistliku arengu. “Mis siis” on muret tekitav oma substantsi, õigemini selle puudulikkuse poolest. Sõnakordused sõnakorduste otsa; jälle tipsud, jälle Snapchat, jälle “Madalal” referentsid. “Mis siis” on mõnus, easy-listening pala, kuid iga kuulamisega tundub 3 minutit ja 36 sekundit üha pikema ajana. Clicherik & Mäx räägivad palju justkui midagi ütlemata. Humoorikate line’idega vürtsitatud pealispinna alt ähvardab välja kooruda tühimik, mille täitmise kohustus lasub duo peatselt ilmuval kauamängival. Jääb vaid loota, et oodatud album loob Eesti hiphopi südamed võitnud Saku poistele veidi sügavust - 2D tegelased ei pidavat neile ju meeltmööda olema.


Niisiis, samm tagasi - kuigi poiste positsioon muusikamaastikul on drastiliselt muutunud, püsib nende lüüriline palett samades toonides. Raha puudumise asemel selle rohkusest räppimine ei võrdu publikule oma karakteri avamisega. Kuulaja võib sarnasest pinnapealsusest kiirelt tüdida. Kaks edasi - Clicheriku ja Mäxi sound on endiselt värske ja raskesti määratletav, riimid humoorikad ja flow terav, kusjuures Mäx kõlab iga lauluga üha enesekindlamalt. Clicherik & Mäx võivad küll ilmutada varajasi identiteedikriisi märke**, kuid vähemalt kõlab see hästi.mõnus/10
*Tehniliselt polnud konkursil ühte võitjat, vaid eraldi pärjatud žürii lemmik ning publiku lemmik. Kui Clicherik & Mäx osutusid žürii väljavalituteks, siis publiku hääl langes grupi “Tussipeatus” proosalise nimega pala “Tussipeatus” kasuks. Make of that what you will.


**Neil on liiga vähe laule väljas, et sellist terminit täielikult õigustada. Kutsugem seda kunstlikuks liialduseks.

©2019 by vabaflow. vabaflow@gmail.com