Clicherik & Mäx - Häng


Clicherik & Mäx meenutavad nooremat, tänapäevast Outkasti, kui Atlanta kollektiiv oleks osava sõnaväänamise ja tähendusloome asemel veidi enam klubitümmile keskendunud. “Häng” on toore lüürikaga serveeritud lavaküps pinnapeomuusika.


Clicheriku ja Mäxi esimene kauamängiv ei mängi just kuigi kaua - 23 minutit ja 7 laulu, millest näevad esmakordselt ilmavalgust vaid 3 (üks neistki semi-intro). Kui lüürilises plaanis on albumi põgus kestvus ehk positiiviks - st ei jõuta väga süvendada "Mis siis" arvustuses välja toodud murekohti - siis värvikirev kõlapilt annab mõista, et muusikalisi ideid on poistel enam, kui seitsme jagu. Bert on Beatsi abil segati jälgi nii palju, et "Hängi" saundi(de) inspiratsiooniallika tuvastamine saab olla pelgalt spekulatsioon. Kui A-Rühma algusaegadest tegev olnud mees mugandab oma nime naljaga Percs on Beatsiks ja Lil Uzi Bertiks, näitab see, et ka vanad kalad võivad noorte kuttidega samal lainel ujuda. Tekkinud kooslus mõjub kõlaliselt maru värskelt.


Kui Clicheriku & Mäxi stiil kuidagi pihtide vahele võtta, siis feel-good-muss oleks ehk esimesi pähe hüppavaid termineid. Selline "Omg" ja "Käed üles" tüüpi muss, mis albumit niivõrd muretute ja lõbusate võngetega alustab. Kui Mäx su empsi sebida ei ähvarda, räägib ta kangetest koksidest ja vallatutest tibulinnudest, Clicherik pohmakast ja tühjadest taskutest. Läbi ja lõhki keskkooliräpp, lädra ja hooletu.


Kui eelnev pretendeeris pigem peomuusikale, siis "Räägime ilmast" on albumi esimene tõsisem räpiüritus - seda suuresti McLordi abikäe läbi, kes jõuab Öökülmale omase vanakooli räpiflow sisse ka ühe taktitundetu perevägivalla referentsi visata. Lubava hook'iga albumiloo kriipsutab minu jaoks maha ka pala üleüldine ideepuudus. A-Rühma "Palmisaar" on näide, et täpselt samat ideed annab lahendada hulga leidlikumalt. Kui juba valida nii ilmetu kontsept, kui seda ilmast rääkimine on, siis lihtsalt... ilmast rääkida - veidi imal, noh. Clicherik on kolmandaks lauluks jõudnud juba kaks korda Omnivat mainida, reede-reedega riimida ja täpselt null põnevat metafoori pakkuda - kehva ilma huvitavaks räppimine on veel amps liiga palju.


Õnneks keskenduvad poisid edasise albumi jooksul valdavalt oma tugevustele - sh mega vibey "Mis siis" ja Reketi feature'iga vürtsitatud "Ära tuusa", mis nagu valatult mõnda GTA San Andreas raadiosse sobiks (see refrääni süntekataust!). Väga modernne võte sajandivahetusel USA läänerannikut domineerinud stiilist ja ühtlasi albumi parimate salmide kaksikvõit Mäxi* ja Reketi esituses. Kindel lemmik!


See-eest "2D tüdrukud" on hüpe hoopis teise maailma, kuhu keskmine hiphopisõber ülemäära tihti ei satu. Kui albumil varem kõlanud line'id nagu "sõbradest ta'i hooli, pigem hoolib oma sonksist" kõlavad juba üpris noorelt ja armsalt, siis "2D tüdrukute" karjuv teismelisus nügib pehme tipsuräpi täiesti tundmatutesse kaugustesse. Ausaltöeldes, ega sellele ei saa midagi ette heita ka. Tõik, et ühegi truehead'i pleilistis see lugu kohta ei leia poiste ööund tõenäoliselt ei mõjuta ning Karl Killingu vaieldamatult kauni hääle abil loodi päris korralik poplugu. Tehniliste räppdetailide üle nurisemine tundub siinkohal nii kõrvaline, et huvi korral leia see jutt arvustuse all**.


"Hängi" lõpetab plahvatuslik "Gaas" - ununenud klassiku "Sidur, pidur, gaas" ümbertöötlus, mis kultusloo värsside katastroofilist taset arvestades igati tervitatav on. Mitte ainult ei kõla lugu hea 42GO'ga võrreldes, vaid jääks sõelale ka nii mõnegi 5Miinuse tummisema küttematerjaliga võrreldes. Clicherik - kus sa seda energiat terve albumi peitsid?!


Clicherik & Mäx on Eesti hiphopis superstaaristaatusele maru lähedal ja nii paljud linnukesed on juba kastidesse tõmmatud. Kamaluga isikupära lubab poistel mööda põigata suure osa pattudest, millega nende eakaaslased räpimaastikul silma paistavad, ja sillutada tee omapärase bubblegum-rap'i ja modernselt vormitud nostalgialaksu stiiliseguni. Kui nüüd saaks lahti ühtede ja samade teemade taaskasutamisest ning pritsiks välja üha rohkem uusi ideid, naljakaid one-liner'eid ja põnevaid mõtteid, muutuks poiste salmid kordades huvitavamaks. Seni veavad "Hängi" võiduka lõpuni tugevad refräänid ja mu jala suutmatus arvustuse kirjutamise vältel tatsumine lõpetada.7/10*Kaunis järelehüüd, Mäx. R.I.P. Mängupoi$$ Käru.


**"Kas see tõesti minu viga või see hoopis tema samm" on ühe riimiskeemi kohutavalt mõttetu väljavenitamine ja flow seisukohast kõige pikemad 6 sekundit, mida ma sel aastal taluma olen pidanud. Aga näe - ka see lugu oleks võinud olla näiteks "Räägime tüdrukutest". Selle asemel mõeldi välja ainulaadne lähenemisnurk, leidlik termin ja kokku saadi päris huvitav laul. More of that, please!

©2019 by vabaflow. vabaflow@gmail.com